Karta Powinności Człowieka trafiła do ECS

Karta Powinności Człowieka, proklamowana w Gdańsku w roku 2000, która legła u podstaw Areopagu, trafiła do Europejskiego Centrum Solidarności.

To nie przypadek, źródłami Karty Powinności Człowieka były bowiem „Etyka solidarności” ks. Józefa Tischnera oraz 21 postulatów robotników z Sierpnia ’80.

– Europejskie Centrum Solidarności to instytucja żywa, otwarta, gdzie pracuje wielu młodych ludzi – mówił ks. Krzysztof Niedałtowski, szef komitetu redakcyjnego Karty Powinności Człowieka, współorganizator Gdańskiego Areopagu, przekazując dokument Basilowi Kerskiemu, dyrektorowi ECS. – Wierzymy, że dziedzictwo Areopagu będzie żyło dalej.

– Nie tylko ja, ale i pracownicy ECS, niechętnie żegnamy się z Areopagiem w dotychczasowej formie – przyznał Basil Kerski przyjmując Kartę. – Zastanawiam się na czym polega duch Areopagu, organizowaliśmy wiele debat, a nigdy nie cieszyły się one taką popularnością. Łatwo jest zebrać ludzi w momencie kryzysu, przeciw wrogowi, ale szalenie trudno zebrać tyle ludzi wokół tak niepopularnych wartości, wokół debat, które pozostawiają więcej otwartych pytań niż odpowiedzi.

Basil Kerski wyraził przekonanie, że ECS, gdy zyska już siedzibę, powinno być gdańską agorą.

– Miejsce spotkań gdańszczan, gdzie uda się zachować chociaż trochę z kluczowego momentu strajku, kiedy robotnicy nie poszli do domu – mówił dyrektor ECS. – Akt erekcyjny ECS zaginął, a więc jest to prawdziwy, nowy akt erekcyjny ECS. Dziękuje bardzo.

Pytanie otwartym pozostaje, jak ducha Areopagu wnieść do nowej siedziby ECS?

– Obok tablicy 21 postulatów, Karta Powinności Człowieka dowidzi, że źródło bije i przynajmniej w Gdańsku na amnezje częściowo umiemy się uodpornić. ECS jest depozytariuszem Solidarności, historia nas gdańszczan bogato wyposażyła – mówił na zakończenie Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, dziękując wszystkim tym, którzy współtworzyli kilkunastoletnią idee Gdańskiego Areopagu. – Coś się kończy coś się zaczyna.

Treść Karty Powinności Człowieka

http://www.areopag.pl/art.php?rok=karta

...

 

Pozostałe artykuły