XI Dzień Judaizmu
Stworzył Bóg mężczyznę i kobietę

Kwesta na stary cmentarz

Szanowni Państwo,
dzięki uprzejmości PKO Bankowi Polskiemu zaproszenia na koncert są bezpłatne. Jest to zaproszenie do wielkoduszności dla jego uczestników. Dobrowolne datki na renowację cmentarza żydowskiego na gdańskim Chełmie będą zbierane do puszek, przed i po koncercie, na festynie żebraczym we wnętrzach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

Cmentarz na Chełmie jest bardzo starą nekropolią, bowiem założony został ok. drugiej połowy XVI wieku. Uchodzi za jedno z najstarszych miejsc pochówku Żydów w naszej części Europy. Zajmuje powierzchnię dwóch i trzech dziesiątych hektara.
Stele nagrobne, inaczej zwane macewy, zwrócone były jak każe tradycja na wschód, w kierunku Jerozolimy i ustawione pionowo. Skierowanie macew na wschód wiąże się również z symboliką światła, która w tym miejscu, na Chełmie, nabiera szczególnego znaczenia - ze wzgórza cmentarnego rozpościera się widok na całą Zatokę Gdańską i odbijające się w morzu wschodzące słońce.
Cmentarz przetrwał niezniszczony do końca II wojny światowej. Zamknięto go dopiero w 1956 roku. Od tego czasu następowała systematyczna dewastacja. W latach siedemdziesiątych całkowicie zniszczony został i splantowany dolny taras z najstarszymi i najcenniejszymi nagrobkami.
Dziś pod cmentarz na Chełmie podchodzą bloki mieszkalne. Z płyt nagrobnych zbudowano prowadzące na strome wzgórze schody. Z szeregu oheli, grobowców, znamienitych rabinów zachował się tylko jeden, z lat dwudziestych.