Aktualności

2006-08-01

Uroczystość otwarcia drogi krzyżowej

Areopagici ufundowali XIII stację drogi krzyżowej dla Bazyliki Mariackiej, dzięki zbiórce, która odbyła się w kwietniu podczas Gdańskiego Areopagu Papieżowi. Na odwrocie tablicy po wsze czasu wmurowana zostanie lista nazwisk ofiarodawców – pojedynczych ludzi i całych rodzin. Uroczystość otwarcia drogi krzyżowej odbędzie się 15 sierpnia, w dniu odpustu parafialnego ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, o godz. 11.30. Informując o tym fakcie zapraszamy do wspólnej modlitwy, której przewodniczyć będzie abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański. Rozważania kolejnych stacji Męki Pańskiej odczytają fundatorzy lub osoby z nimi związane.
Kolejne tablice stacji drogi krzyżowej ufundowały osoby prywatne i rodziny z całego Trójmiasta. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest jedna tablica ufundowana przez Stowarzyszenie Civitas Christiana, druga przez Gdański Areopag, a trzecia przez Radio Gdańsk. Nazwisko każdego fundatora – zwyczajem dawnej tradycji budowy i wyposażania kościołów przez gdańskich patrycjuszy – zostanie upamiętnione w dolnej części tablicy.
W Bazylice Mariackiej nigdy dotąd nie było stacji drogi krzyżowej. Po wojnie wyrażały je symbolicznie drewniane krzyżyki. Kiedy w połowie XVI wieku po raz ostatni sprawowano w kościele Mariackim katolickie liturgie, nie było jeszcze zwyczaju wyobrażania kolejnymi stacjami drogi krzyżowej Jezusa. Zwyczaj ten rozpowszechnił się w katolicyzmie w XIX wieku, gdy świątynia Mariacka gromadziła na modlitwie protestantów wyznania luterańskiego.
Obecnie tablice drogi krzyżowej – autorstwa Gennadija Jerszowa, artysty pochodzącego z Ukrainy, ale od 2001 roku mieszkającego w Polsce – eksponowane są w prezbiterium świątyni.
■ 15 sierpnia, niedziela, Bazylika Mariacka, godz. 11.30

« powrót