XI Dzień Judaizmu
Stworzył Bóg mężczyznę i kobietę

Dialog chrześcijańsko-żydowski

Dialog chrześcijańsko-żydowski w Polsce. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem powołany został w 1996 roku. Za właściwy początek dialogu wielu uznaje jednak utworzenie dziesięć lat wcześniej Podkomisji Episkopatu Polski do Dialogu z Judaizmem, na której czele stanął bp Henryk J. Muszyński, profesor nauk biblijnych. Pierwsze posiedzenie podkomisji odbyło się 13 maja 1986 roku w Warszawie. U podstaw powołania tego gremium legły dwie przesłanki: z jednej strony nasilający się konflikt wokół klasztoru Karmelitanek w Oświęcimiu, a z drugiej sprzyjająca dialogowi międzyreligijnemu atmosfera po historycznej wizycie Jana Pawła II w rzymskiej synagodze.

Staraniami bp. Muszyńskiego w ramach trzeciej podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski, 14 czerwca 1987 roku, Papież spotkał się w Warszawie z przedstawicielami Żydów polskich. Wkrótce, bo niespełna pół roku później, podkomisja została podniesiona do rangi komisji.

3 października 1994 roku przy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie powołano Instytut Dialogu Katolicko-Judaistycznego. Jego główne przesłanie określono jako powinność przeszczepiania na grunt polski podstawowych zasad nauczania Kościoła o Żydach i judaizmie.

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Po raz pierwszy obchodzony był w 1998 roku pod hasłem: „Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm”. Z założenia ma być to czas budowania dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, wzajemnego poznania, wspólnej modlitwy i refleksji.
Przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem jest bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej.
Do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 6 tysięcy osób. Szacuje się, że Żydami jest ok. 20 tys. Polaków.